Jest takie miejsce, w którym każdy może się otrzeć o świat wielkiego kina. To Łódź – miasto, w którym z filmowymi pamiątkami spotkamy się praktycznie na każdym kroku.

 

Stolica polskiego filmu

Są tacy, którzy nazywają Łódź stolicą polskiego filmu. Czy słusznie? Tak! Miasto to z pewnością zasłużyło sobie na takie określenie. To w Łodzi w 1899 roku powstało pierwsze na ziemiach polskich kino, to tu powstawały najważniejsze studia filmowe. Łódzkie plenery od lat kusiły twórców znanych produkcji, a lista filmów, które kręcono na terenie tego miasta, obejmuje ponad 150 tytułów. To tu w okresie PRL-u działała Wytwórnia Filmów Fabularnych – największa polska wytwórnia filmowa, dzięki której Polacy mogli każdego roku oglądać po kilka nowych filmów. Do dziś działa tu słynna szkoła filmowa, która może się pochwalić tak znanymi absolwentami, jak  Roman Polański czy Andrzej Wajda. Dawne studia, stale kinowe oraz pomniki, dzięki którym możemy stanąć oko w oko z bohaterami znanych filmów – oto atrakcje, którymi oczaruje nas filmowa Łódź.

 

Nie tylko Se-ma-for – muzealne atrakcje

Łódź filmowa to znane muzea i placówki, które przyciągają fanów kina wspaniałymi wystawami. Gdzie warto się wybrać? Zabytkowymi kamerami, fotoplastykonami oraz imponującym zbiorem urządzeń wykorzystywanych do pracy przy filmie może się pochwalić Muzeum Kinematografii. Dorosłych i małych turystów oczaruje Se-ma-for – jedyne w swoim rodzaju Muzeum Animacji, w którym skupiono się zarówno na historii, jak i na technikach wykorzystywanych w trakcie tworzenia produkcji animowanych. Se-ma-for to również wspaniałe studio animacji, dzięki któremu od 1947 roku mali widzowie mogą się cieszyć pięknymi bajkami. To studio jest też ważnym miejscem dla dorosłych turystów, szczególnie dla tych, którzy w trakcie sentymentalnej podróży po filmowej Łodzi chcą ujrzeć miejsce narodzin Coralgola czy Misia Uszatka.

 

Oko w oko z bohaterem

Łódzkie pomniki to kolejna grupa atrakcji związanych z filmowym światem. Wiadomo, że spacer po Alei Gwiazd to jedna z ważniejszych atrakcji, jednak nie tylko ona zasługuje na uwagę. Wyjątkową atrakcją są te pomniki, które przypominają o działalności Studia Se-ma-for i bajkowych bohaterach, dzięki którym filmowa Łódź podbiła serca najmłodszych widzów. Tylko w Łodzi można stanąć oko w oko z Plastusiem i Misiem Uszatkiem, tylko tu można pogłaskać kota Filemona i przetestować cierpliwość Bonifacego. Czas spędzony w Łodzi umilić może też Piotruś – chłopiec znany doskonale z bajki „Zaczarowany ołówek” oraz elegancki Ferdynand Wspaniały. Wędrówki po bajkowej Łodzi oznaczają też spotkanie z wróblem Ćwirkiem, Maurycym i Hawrankiem oraz z Trzeba Misiami: Misią, Bartkiem oraz Kubą.

Najsłynniejsze sale kinowe Łodzi

Sentymentalnym kinomanom polecić można wędrówkę po najstarszych salach kinowych Łodzi. Wiele z nich wciąż służy miłośnikom filmu, którzy w unikalnej scenerii chcą podziwiać współczesne produkcje filmowe. Gdzie warto się wybrać, by wyprawa do kina nabrała wyjątkowego charakteru? Jedną z ciekawszych sal kinowych jest „Kinematograf”, działający przy słynnym Muzeum Kinematografii.

Wycieczka śladem sal kinowych po łodzi może się też wiązać z licznymi niespodziankami. Przykład? Proszę! Słynny klub muzyczny Dekompresja to w istocie dawne kino Adria, będące jedną z najważniejszych sal kinowych dawnej Łodzi. Przy ulicy Zielonej mieściło się dawniej kino „Iluzjon”, będące ulubioną salą kinową młodego Juliana Tuwima, a jednocześnie własnością jego krewniaka – Juliana Szrojta. Łowcy takich atrakcji mogą się też wybrać na spacer ulicą Tuwima, przy której mieściła się swego czasu jedna z najpiękniejszych sal kinowych Łodzi. To słynne kino „Gdynia”, które swą działalność rozpoczęło w 1908 roku. Dziś budynek ten nie wygląda zbyt dobrze, na szczęście łódzcy społecznicy nie rezygnują z prób ratowania tego budynku i zaadaptowania go na potrzeby kulturalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*