Czeska stolica to piękne budowle i miejsca, z którymi wiąże się wiele tajemniczych historii. Gdzie warto się wybrać, by w czasie wycieczki po Pradze nie tylko ujrzeć jej najważniejsze zabytki, ale też wczuć się w jej wyjątkowy klimat?

Królewska Praga: spacerkiem po królewskiej dzielnicy

Hradczany to jeden z najważniejszych punktów na mapie Pragi. To właśnie tu znajdują się zabytki, które najpiękniej opowiadają o dziejach tego miasta i królewskich rodach, władających dawniej Pragą. Królewskimi Hradczanami turyści mogą się zachwycać do woli. Jakie atrakcje czekają na nich  w tym miejscu? Renesansowy pałac Schwarzenbergów oraz bazylika św. Jerzego z grobowcem Wratysława I i kolekcją fresków z XIII wieku to cenne zabytki, którym w trakcie spaceru po królewskiej dzielnicy warto się uważniej przyjrzeć. Obiektem wyjątkowo ważnym jest tu również siedziba czeskich władców, czyli majestatyczny zamek królewski. To jeden z największych zamków świata, a jednocześnie – jeden z najpiękniejszych zabytków czeskiej stolicy. Hradczany to również katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha – najważniejsza budowla sakralna na terenie państwa czeskiego oraz świątynia, w której wnętrzu kryją się wyjątkowe skarby sztuki sakralnej. Miejsce to znane jest przede wszystkim jako miejsce przechowywania czeskich insygniów koronacyjnych, wśród których wyjątkowym skarbem jest słynna korona św. Wacława – relikwia narodowa oraz symbol niepodległości państwa czeskiego.

prague-old-town-square-houses-and-panorama-picjumbo-com

Spotkania z alchemią

Tajemnicze historie o praskich alchemikach to motyw, który w przygodowej literaturze pojawia się dość często. O Złotej Uliczce, miejscu z alchemią związanym w wyjątkowy sposób, pisał sam Zbigniew Nienacki. Kto czytał książkę „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”, ten z opisami Złotej Uliczki i z jej historią mógł się zapoznać wyjątkowo ciekawy sposób. A jak wygląda ona w rzeczywistości?

Uliczka, która stała się miejscem osadnictwa złotników pracujących na rzecz królewskiego dworu, przyciąga aurą tajemniczości, kameralną atmosferą i sielską zabudową. Niewielkie domki, dziś służące głównie jako kramy z pamiątkami i galerie, to zabytki, które mogą się pochwalić znanymi lokatorami. Na Złotej Uliczce mieszkał m.in. Franz Kafka – doskonale znany Polakom pisarz. A co z alchemikami? Z nimi związana jest Biała Wieża – jeden z ciekawszych zabytków przy Złotej Uliczce.  To właśnie w jej murach więziony był angielski alchemik i szarlatan Edward Kelley – bohater wielu praskich legend oraz historii związanych z kamieniem filozoficznym, a jednocześnie bliski współpracownik czeskiego króla Rudolfa II. Do dziś ten XVI-wieczny alchemik jest bohaterem wielu filmów i powieści, w których parający się czarami szarlatan odgrywać ma główną rolę.

chaotic-people-on-charles-bridge-in-prague-picjumbo-com

Najsłynniejszy most świata

Most Karola jest pewnie jednym z najsłynniejszych mostów świata, a jego popularność nikogo nie powinna dziwić. Most ten przyciąga zarówno swymi rozmiarami (ma ponad pół kilometra długości), jak i pięknymi rzeźbami, które stanowią jego najwspanialszą dekorację. Średniowieczna konstrukcja i barokowe posągi świętych – oto zestawienie, któremu trudno jest się oprzeć. Ten most przyciąga jednak i innymi walorami. Kto stanie nad wodami Wełtawy, ten będzie mógł obserwować Pragę i jej zabytki z wyjątkowej perspektywy. Chętnych na podziwianie takiej panoramy nie brakuje, dzięki czemu Most Karola od lat zajmuje ważną pozycję na liście największych atrakcji turystycznych Pragi.

 

Skarby dzielnicy żydowskiej

Praga jest rajem dla miłośników zabytków, przy czym judaica zajmują tu wyjątkowo ważne miejsce. Dawne synagogi, tworzące unikalną w skali świata kolekcję, przyciągają do tego miasta tłumy turystów zafascynowanych kulturą żydowską. Spacer po żydowskiej dzielnicy Josefov to idealna propozycja dla tych, którzy chcą ujrzeć najpiękniejsze kirkuty Europy oraz tak cenne zabytki architektury, jak XIX-wieczna Synagoga Hiszpańska lub utrzymana w renesansowym stylu Synagoga Wysoka. Wyjątkowym skarbem jest tu jednak Synagoga Staronowa – najstarsza synagoga w Europie, która do dziś służy żydowskiej społeczności Pragi jako miejsce modlitwy. Ten ciekawy zabytek z połowy XIII wieku to ciekawy przykład gotyckiego stylu oraz miejsce, z którym wiąże się wiele legend. Zgodnie z nimi synagogę tę mieli wznieść Żydzi, którym udało się uciec z Jerozolimy i którzy w czasie jej budowy wykorzystali fragmenty zniszczonej świątyni Salomona. Dzielnicę żydowską koniecznie powinni też odwiedzić miłośnicy literatury. Dla nich Josefov to przede wszystkim miejsce, w którym na świat przyszedł Franz Kafka, znany głównie jako autor „Procesu”.

parizska-street-in-prague-picjumbo-com

Praga jest miastem wyjątkowym. Jej zabytki to niezwykle zróżnicowana kolekcja budowli, które swą historią i pięknym wyglądem zachwycają do dziś. Praga królów i szarlatanów, Praga pełna synagog i legend – oto atrakcje, dzięki którym czeska stolica jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wypraw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*