Berlin oferuje nam dziś, jedne z najwspanialszych dzieła ulicznej sztuki, jakie znane są ludzkości. Dlaczego tak się dzieje, co takiego wydarzyło się w Berlinie, czego zabrakło w historii innych miast? Odpowiedź jest niestety smutna. To tragedia, podział, rozdzielenie, rozczłonkowanie miasta, niewypowiedziane bóle i żale oraz społeczny sprzeciw, którego nie dało się wykrzyczeć na ulicy, sprawiły, że miasto stało się żywym płótnem.

Narodziny, berlińskiej sztuki ulicznej swój zalążek miały wraz z powstaniem Berlińskiego Muru. Wystawiony, w 1961 roku przez Związek Radziecki, mur stał się więc doskonałym miejscem by wyrazić wszystkie swoje frustracje. Jednocześnie mieszkańcy zachodniej strony uważali go za niezwykle przykry, więc kolorowe graffiti miało nadać nieco barw tej szarej wielkiej, nieetycznej betonowej ścianie.

Po stronie wschodniej, mur nie miał ani jednej rysy, mieszkańcy musieli bowiem zachować słuszną odległość od sztucznej granicy. Po upadku muru, w ramach akcji społecznej, udekorowano wschodnią część, którą dziś możemy podziwiać jako East Side Gallery. Jednocześnie mieszkańcy Europy zachodniej przybywali do Berlina Zachodnie i wyrażali swe poglądy na murach tego miasta. Do dziś na Berlińskich ulicach możemy podziwiać, niezwykłą ilość dzieł wybitnych artystów. Poniżej Zestawienie kilku najpopularniejszych prac, które możecie jeszcze ciągle zobaczyć na ulicach niemieckiej stolicy.

Martwe Zwierzęta- Roa

Roa jest belgijskim artystą i znany na całym świecie z swoich czarno-białych przedstawień martwych zwierząt. Zwierzęta zazwyczaj pochodzą ze strefy klimatycznej zgodnej z tą, w której powstaje dzieło. Tworzone są z niezwykłą precyzją, każdy włos zwierzaka to osobna kreska, zdumiewająca dokładność. Wielkoformatowe dzieła pomordowanych zwierząt nawet na mięsożercach zrobią wrażenie.

roa

Różowy Mężczyzna – Blu

To kolejne zaraz po muralach Wschód-Zachód oraz Kajdany, najważniejsze dzieło artysty w stolicy niemieckiej. Dziś Po wyżej wspomnianych zostały, już tylko fotografię, A Różowy Mężczyzna w tej chwili jest najważniejszą zachowana pracą Blu w Berlinie. Stanowi krytykę faszyzmu, który zniewala jednostkę i poprzez indoktrynację zmienią ją w jedną wielką, bezbarwną masę, która wspiera potęgę przywódcy. Faszyzm jak Różowy Potwór-pożre wszystkie indywidua.  Praca z 2007 roku.

207371_137013489703080_392240_n

Blu website

Kosmonauta/ Astronauta – Victor Ashe

Wielkoformatowe dzieło, francuskiego artysty odwołuje się do czasów zimnej wojny. Jest krytyką kolonializacji Wszechświata, przez wielkie imperia. Gdzie jeśli nie tu, na styku granic dwóch mocarstw, Ameryki i Związku Radzieckiego, powinno powstać takie dzieło? Mural pochodzi z 2003 roku i jak na swoją wiekowość do dziś świetnie się trzyma.

14444742099_1bb95d9098_o

źródło zdjęcia

JR „Zmarszczki w mieście””

To francuski artysta, którego nie da się pomylić z nikim innym. Technika, którą obrał, jest niezwykle charakterystyczna. JR jest przede wszystkim fotografem i w ramach swojego cyklu : „Zmarszczki w mieście” realizowanego w wielu miejscach na  świecie, zawitał do Berlina.  Sfotografował tu, starszych ludzi, a ich podobizny, w wielkim formacie umieścił na wielu berlińskich ścianach. Całość składała się z 15 elementów. Dziś niewiele po nich zostało. Jednym ze słynniejszych jest poniższa praca.

jr

JR website

Os Gemeos

To słynni brazylijscy Bliźniacy Otavio i Gustavo Pandolfio czyli Os Gemeos. Pochodzą ze słonecznego Sao Paolo, a ich prace rozpoznawalne są dzięki żółtym komicznym postacią. Ich prace to mieszanka polityki, prywatności z nutą brazylijskiego stylu. Na scenie streetart-owej od 1983. Jedna z bardziej rozpoznawanych prac berlińskiego podwórka należy właśnie do nich.

http://www.fatcap.com/graffiti/43538-os-gemeos-berlin.html

źródło zdjecia

A Wy, które prace wytypowalibyście, gdybyście musieli zawęzić kryterium do pięciu dzieło? A może, któryś z wymienionych artystów przypadł Wam szczególnie do gustu? Czekamy na Wasze sugestię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*