Kolorowe czaszki, ozdobione kwiatami ołtarze  i festyny, w trakcie których dobra zabawa jest równoznaczna z oddawaniem czci zmarłym – tak postrzegają Europejczycy meksykańskie święto Los Muertos. Niestety fakt, iż znamy symbole Dnia Zmarłych nie oznacza, że wiemy już wszystko na jego temat.

Kiedy w Meksyku obchodzi się Dzień Zmarłych?

W okresie prekolumbijskim hołdy zmarłym oddawano przez cały miesiąc, a początek festynu na ich cześć przypadał na początek sierpnia. W XVI wieku, gdy osadnicy z Europy wprowadzili w Meksyku chrześcijaństwo, obchody Dnia Zmarłych przesunięto na 1 i 2 listopada. Mimo zbieżności dat wciąż mamy tu sporo różnic. My mamy Zaduszki i Wszystkich Świętych, Meksykanie – dwa Dni Zmarłych. 1 listopada to święto poważne, poświęcone zmarłym dzieciom. Nastrój poprawia się 2 listopada. W tym dniu ziemię odwiedzają dusze zmarłych dorosłych, których trzeba godnie powitać.

Skąd ta radosna atmosfera?

Radosna atmosfera, która towarzyszy mieszkańcom Meksyku, wzbudza najwięcej emocji. Przywykli do podniosłego nastroju Święta Zmarłych, nie potrafimy zrozumieć, w jaki sposób można tak radośnie wspominać zmarłych. Dla mieszkańców Meksyku wyjaśnienie jest proste. Śmierć to nie koniec życia, lecz jego część. Śmierć to odrodzenie i początek czegoś nowego. A Los Muertos jest dniem wyjątkowym.  W Dniu Zmarłych dusze przodków odwiedzają żyjących krewnych, jest to zatem powód do radosnego świętowania. A co najważniejsze – trzeba gości z zaświatów godnie przywitać, stąd i pięknie udekorowane ołtarzyki, i miski z ulubionymi daniami zmarłych.

14233835_10157317881895431_700735908_o

Nie tylko czaszki: o symbolach Los Muertos

Czaszki i wszechobecne szkielety – oto symbole Dnia Zmarłych, będące jednocześnie nawiązaniem do azteckich obyczajów. Los Muertos ma jednak znacznie bogatszą symbolikę. Pamiętajmy o „rimas” – rymowankach, w których Śmierć szydzi z ludzi żyjących i wypomina ich wady, pamiętajmy o kwiatach, które składa się na grobach zmarłych lub na ołtarzach ustawionych na ich część. Warto też wspomnieć o „chlebkach umarłych” – specjalnych wypiekach, które kładzie się na grobach lub ołtarzach oraz o nocnych biesiadach, w trakcie których żywi bawią się przy ulubionych utworach swych zmarłych przodków oraz rozpalają ogniska na cmentarzach.

Meksykanie i ich specyficzne podejście do śmierci mogą w nas budzić różne emocje. Jeśli jednak dowiemy się więcej na temat tego święta przekonamy się, że radosna zabawa w tym dniu jest niczym innym, jak specyficzną, mającą swe źródła w indiańskiej tradycji, formą oddawania czci zmarłym przodkom.NEwf2NtVbIi8zB_1_a

Wszystkich spragnionych Meksykańskich klimatów, zapraszamy na nasza imprezę Los Muertos, bilety do nabycia tu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*