Święto Zmarłych – dla jednych czas refleksji i zadumy, dla innych okazja do świetnej zabawy. O tym, jak różnie spogląda się na kwestię śmierci w różnych częściach świata, najlepiej można się przekonać właśnie w trakcie obchodów tego święta.

Święto Zmarłych i Zaduszki: czas wspomnień i refleksji

W większości państw chrześcijańskich Święto Zmarłych to czas refleksji i zadumy. Znicze, wieńce, spotkania na grobach zmarłych – oto obrazek doskonale znany mieszkańcom Polski – jednego z tych państw, w których kult zmarłych i czczenie ich pamięci wiąże się z szacunkiem i powagą. A jak wygląda to w odległych zakątkach świata?

halloween

Halloween: cukierek albo psikus!

W krajach chrześcijańskich, w których śmierć traktowana jest wyjątkowo poważnie, a świętych otacza się ogromną czcią, wesołe obchody Halloween wzbudzają wiele kontrowersji. Amerykańska moda dociera wprawdzie do Europy, jednak nie wszędzie się przyjmuje. A w Stanach i Kanadzie? Tu zabawa i psoty to nieodłączna część Dnia Zmarłych – święta, które na przekór wszystkiemu, ma stać się okazją do radości i dobrej zabawy.

halloween-sucks-trick-or-treaters-usa

zdjecie

Meksykańskie obrzędy też mogą zaskoczyć

Halloween, choć kontrowersyjne, jest tak dobrze znane, że nikogo już nie zaskoczy. Szokująca może się za to okazać wizyta w Meksyku, w którym obchody Święta Zmarłych mają wyjątkowy charakter. Tu 2 listopada ustawia się na cześć zmarłych ozdobione kwiatami ołtarze, obok których pojawiają się miski z ulubionymi potrawami zmarłego. Na cześć zmarłych organizuje się też festyny, które z poważną atmosferą „naszego” dnia Wszystkich Świętych nie mają zbyt wiele wspólnego.

mobile_190f44ab-898e-470e-b1f0-c53f8734f2f1

Włochy: życie jak wielka uczta

Radosne ucztowanie w rodzinnym gronie – oto ulubione zajęcia stereotypowych Włochów. Rodzinie i spotkaniom przy stole w tym kraju poświęca się sporo uwagi, nic więc dziwnego, że i Święto Zmarłych jest okazją do ucztowania. Spotkania te mają jednak swą specyfikę – dania, które pojawiają się na stołach, muszą być ulubionymi daniami zmarłych członków rodziny, a wspomnienia o nich dominują w prowadzonych przy stole rozmowach.

Z Dalekiego Wschodu

Ciekawe, choć mniej radosne obrzędy związane z oddawaniem czci zmarłym przodkom, spotkać też możemy w trakcie podróży po Dalekim Wschodzie. Chińczycy na cześć zmarłych urządzają specyficzne przedstawienia operowe, które maja pomóc w uwolnieniu dusz znajdujących się w piekle.  Japończycy postawili na…światła. Tu cześć zmarłym oddaje się w czasie święta Obon, którego symbolem stały się lampiony unoszące się na wodzie.

halloween-party-rentals

Dla jednych dzień, w którym wspomina się zmarłych, to dzień radosny, dla innych – czas refleksji i zadumy. I choć obchody tego święta w różnych kręgach kulturowych przybierają różną formę, łączy je wiele. Wszak wszędzie chodzi o to, by przypomnieć sobie o zmarłych przodkach i oddać cześć ich pamięci.

Zainspirowani? Nie zapomnijcie o naszej imptrezie – Alternatywne Halloween, w kliamcie Los Muertos, więcej tu: Los Muertos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*